• +31 6 85794903 (Whatsapp)
  • teknikanalizegitimi@gmail.com

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü

adl-indikatoru-kullanimi-yorumlanmasi

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü

Bu dersimizde Birikim Dağılım Göstergesi, ADL indikatörü, Accumulation Distribution indikatörü  konularına değineceğiz.

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü Nedir?

Birikim Dağılım Göstergesi veya ADL (Birikim Dağıtım Hattı) temel arz ve talebi ölçmek için tasarlanmış bir hacim bazlı göstergedir . Bunu, yatırımcıların fiilen biriktirip biriktirmediğini (satın aldığını) veya dağıtmayı (satmayı) sağlamaya çalışarak gerçekleştirir. Bu, her periyodun Para Akışı Haciminin çalışan toplamını çizerek gerçekleştirilir . ADL, güncel bir eğilimi teyit etmek veya gelecekteki bir geri dönüşü öngörmek için, hacim akışı ile fiili fiyat arasındaki ayrımı ortaya çıkarabilir.

adl-indikatoru-kullanimi-yorumlanmasi

Birikim Dağıtım Hattı, ünlü hisse senedi analisti Marc Chaikin tarafından oluşturuldu. ADL, Chaikin’in diğer ünlü göstergelerinden ikisi ile yakından ilgilidir; Chaikin Osilatör ve Chaikin Para Akışı göstergesi.

ADL İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

1- ADL İndikatörü ile Trend Doğrulama:

Bu aslında ADL’yi kullanmanın en basit yararı. Güçlü bir yükseliş trendi ya da güçlü bir düşüş trendi boyunca , ADL, mevcut trendi teyit eden fiyat ile aynı yönde hareket edecektir.

adl-birikim-dagitim-indikatoru-yorumlama

2- Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatöründe Uyuşmazlıklar

Diverganslar , ADL’yi analiz etmede büyük rol oynar. Bu hacmin birçoğunun fiyattan önce geldiğine inanılır, böylece hacim ve fiyatın zıt yönlere yöneldiği herhangi bir durumun mutlaka belirtilmesi gerekir. ADL, tüccarın bu örnekleri tanımlamasına yardımcı olacaktır.

Bullish ADL Divergence, fiyat aşağı yönlü seyrederken ADL’nin yukarı yönlü seyrettiği zamandır. ADL eğilimi, alım baskısında bir artış olduğunu göstermektedir (Birikim). Hacmin fiyattan önce geldiği varsayıldığında, fiyattaki bir tersinme kesinlikle mümkün görünüyor.

adl-indikatoru-uyusmazliklar-kullanilmasi

Bearish ADL Divergence, fiyat yükselişte iken ADL’nin aşağı yönlü seyrettiği zamandır. Bu durumda, ADL, satış baskısında (Dağıtım) bir artış sinyali veriyor ve fiyat yakında aşağı doğru bir dönüşe geçebiliyor.

adl-indikatoru-uyusmazliklar-yorumlanmasi

3- ADL İndikatöründe Güvensizliklerin Oluşması

Herhangi bir göstergede olduğu gibi, ADL’yi kullanan herkesin kendi eksikliklerini veya zayıflıklarını anlaması önemlidir. ADL’nin en büyük eksiği, Birikim / Dağıtım Hattı’nın hangi yönde hareket edeceğini belirlemede önemli bir rol oynayan Para Akışı Çarpanının , dönemler arasındaki fiyat aralığındaki değişimi dikkate almadığıdır . Bu , fiyatta herhangi bir boşluk varsa , ADL tarafından alınmayacağı ve dolayısıyla fiyatın ve fiyatın senkronize edilmeyeceği anlamına gelir.

adl-guvensizlik

 

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü Kısaca Anlatımı : ÖZET

Birikim / Dağıtım, fiyat ve hacimdeki değişiklikleri birlikte dikkate alan bir momentum göstergesidir. Buradaki fikir, fiyattaki değişimin hacim artışıyla birleşmesi, fiyat hareket yönünde pazar ivmesini teyit etmeye yardımcı olabilir.

Bu formülün stokastik olana benzerliğini not edin; Bu temelde stokastik bir hacim ile çarpılır. Bu, güvenlik yüksekliğinin yakınında kapanırsa, ses çarpanının, güvenlik düşük seviyeye yaklaştıkça daha büyük bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir.

Birikme / Dağıtım göstergesi yukarı doğru hareket ediyorsa, alıcılar fiyat hareketini yönlendiriyor ve güvenlik birikiyor. A / D değerinin düşmesi, satıcıların piyasaya sürüldüğünü ve güvencenin dağıtıldığını gösterir. Birikim / Dağıtım göstergesi ile teminatın fiyatı arasında sapma meydana gelirse, fiyat yönündeki bir değişiklik olasıdır.

Yukarıdaki mavi çizgi, grafiğin alt pencere bölmesinde, RNWK için Günlük verilere dayalı Birikim / Dağıtım Çizgisini temsil eder. Birikme / Dağılım çizgisi, üst üste binen ses çubukları görülür.

 

Summary
Accumulation/Distribution (ADL) - Birikim Dağılımı İndikatörü
Article Name
Accumulation/Distribution (ADL) - Birikim Dağılımı İndikatörü
Description
Bu dersimizde Birikim Dağılım Göstergesi, ADL indikatörü, Accumulation Distribution indikatörü  konularına değineceğiz.
Author
TeknikAnaliz

Mesajınızı bırakın