• +31 6 85794903 (Whatsapp)
 • teknikanalizegitimi@gmail.com

Kategori: EĞİTİM

MACD-indikatoru-gostergesi-nedir-ve-nasil-yorumlanir

MACD İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda MACD İndikatörü, macd nedir, macd göstergesi, macd indikatörü nedir, MACD İndikatörü yorumlama, macd indikatörü nasıl yorumlanır, macd indikatörü nasıl kullanılır, en iyi MACD değerleri konularına değineceğiz.

MACD Nedir?

Teknik analiz işlemlerini yapmadan önce teorik bilgiye sahip olmamız oldukça önemlidir. Yani macd indikatörü nedir bilmiyorsak; teknik yöntemlerin kullanılması tehlikelidir. Çünkü bir metodun nerelerde ne zaman kullanılacağı; yöntemin uygulanmasından daha önemlidir.  Bu nedenle ilk olarak macd göstergesini tanımalıyız.

Yetmişli yıllarda Gerald Appel tarafından geliştirilen Hareketli Ortalama Yakınsama / Sapma osilatörü (MACD) mevcut en basit ve en etkili momentum göstergelerinden biridir. MACD , daha az hareketli ortalamayı daha kısa hareketli ortalamadan çıkararak, ortalamaları hareket ettirerek , trendleri takip eden iki göstergeyi bir momentum osilatörüne dönüştürür. Sonuç olarak, MACD her iki dünyanın en iyisini sunar: trend takibi ve momentum. MACD, hareketli ortalamalar yaklaştıkça, kesişirken ve uzaklaştıkça sıfır çizgisinin üstünde ve altında dalgalanır. Yatırımcılar sinyal üretmek için sinyal hattı geçitlerini, merkez çizgisi geçişlerini ve ıraksaklıkları arayabilirler. MACD sınırsız olduğundan, aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini belirlemek için özellikle yararlı değildir.

Not: MACD, “Mekdi” olarak telaffuz edilebilir. Fakat Türk yatırımcılar arasında Macit, Macide gibi komik isimlendirmeler de yapılamaktadır. 🙂

Bu araç, ister yükseliş isterse de düşüşle ilgili yeni bir trend gösteren hareketli ortalamaları tanımlamak için kullanılır. Sonuçta, ticaretteki en büyük önceliğimiz trend bulmakta, çünkü en çok paranın yapıldığı yer burasıdır.

MACD İndikatörü Yorumlama

MACD indikatörünü tanıdığımıza göre şimdi bize al-say-tut sinyallerini veren kullanım yöntemlerine geçelim. Şimdi macd indikatörü nasıl kullanılır ve  macd indikatörü nasıl yorumlanır bakalım.

Adından da anlaşılacağı gibi, MACD tüm hareketli ortalamaların yakınsaklığı ve uzaklaşması ile ilgilidir. Yakınsama, hareketli ortalamalar birbirine doğru hareket ettiğinde ortaya çıkar. Diverjans, hareketli ortalamalar birbirinden uzaklaştıklarında ortaya çıkar. Kısa hareketli ortalama (12 günlük) çoğu MACD hareketinden daha hızlı ve sorumludur. Daha uzun hareketli ortalama (26 günlük), altta yatan güvenlikteki fiyat değişikliklerine daha yavaş ve daha az reaktiftir.

MACD-indikatoru-kullanimi-ve-yorumlanmasi

MACD Hattı, merkez çizgisi olarak da bilinen sıfır hattının üstünde ve altında salınım yapar. Bu geçitler, 12 günlük EMA’nın 26 günlük EMA’yı geçtiğini gösteriyor. Elbette yön, hareketli ortalama haç yönüne bağlıdır. Pozitif MACD, 12 günlük EMA’nın 26 günlük EMA’nın üzerinde olduğunu gösterir. Pozitif değerler, daha kısa olan EMA, daha uzun EMA’dan uzaklaştıkça artar. Bu, yukarı yönlü momentumun artması anlamına gelir. Negatif MACD değerleri, 12 günlük EMA’nın 26 günlük EMA’nın altında olduğunu gösterir. Negatif değerler, daha kısa olan EMA, daha uzun EMA’nın aşağısında uzaklaştıkça artar. Bu, aşağı yönlü momentumun artmakta olduğu anlamına gelir .

Yukarıdaki örnekte, sarı alan, 26 günlük EMA’nın altındaki 12 günlük EMA işlemleriyle negatif bölgede MACD Hattını göstermektedir. İlk çarpışma Eylül sonunda (siyah ok) meydana geldi ve MACD, 12 günlük EMA’nın 26 günlük EMA’dan daha fazla uzaklaştıkça negatif bölgeye taşındı. Turuncu alan, 12 günlük EMA’nın 26 günlük EMA’nın üzerinde olduğu bir süre pozitif MACD değerlerini vurgular. Bu süre boyunca MACD Hattının 1’in altında kaldığına dikkat edin (kırmızı noktalı çizgi). Bu, 12 günlük EMA ile 26 günlük EMA arasındaki mesafenin 1 puandan az olduğu anlamına gelir; bu büyük bir fark değildir. En iyi MACD değerleri işlemlerimiz için oldukça önemlidir.

Sinyal Geçişleri

Sinyal hattı geçitleri en yaygın MACD indikatörü sinyalleridir. Sinyal hattı, MACD Hattının 9 günlük bir EMA’sıdır. Göstergenin hareketli ortalaması olarak MACD’yi izler ve MACD indikatörü dönüşlerini tespit etmeyi kolaylaştırır. MACD indikatörü açıldığında ve sinyal hattının üstünden geçtiğinde boğa geçişi meydana gelir. MACD aşağıya döndüğünde ve sinyal hattının altına geçtiğinde bir düşüş geçişi meydana gelir. Geçitler birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir, her şey hareketin gücüne bağlıdır.

Bu ortak sinyallere güvenmeden önce durum tespiti gereklidir. Pozitif veya negatif uçlarda sinyal hattı geçitleri dikkatle izlenmelidir. MACD’nin üst ve alt sınırları olmamasına rağmen, grafikçiler basit bir görsel değerlendirme ile tarihsel uçları tahmin edebilir. Alttaki güvenlikte, ivme bir aşırıya itmek güçlü bir hamle gerektirir. Hareket devam edebilecek olsa bile, momentum muhtemelen yavaşlayacak ve bu da genellikle ekstremitelerde bir sinyal hattı geçecek. Temel güvenlikteki oynaklık da geçit sayısını artırabilir.

Aşağıdaki grafik, 12 günlük EMA (yeşil), 26 günlük EMA (kırmızı) ve gösterge penceresinde 12,26,9 MACD indikatörü ile birlikte IBM’i göstermektedir. Altı ayda sekiz adet sinyal hattı geçidi vardı: dördü yukarı ve dördü aşağı. Bazı iyi sinyaller ve bazı kötü sinyaller vardı. Sarı alan, MACD Line’ın 2’nin üzerinde bir pozitif ekstremiteye ulaşması için geçen süreyi vurgular. Nisan ve Mayıs aylarında iki düşüş sinyali hattı geçişi vardı, ancak IBM daha yüksek trendlere devam etti. Yükselişten sonra yükseliş ivmesi yavaşlamış olsa da, Nisan-Mayıs aylarında yukarı yönlü momentum hala aşağı yönlü momentumdan daha güçlüydü. Mayıs ayında üçüncü düşüş sinyali hattı geçişi iyi bir sinyal vermiştir.

macd-indikatoru-nasil-yorumlanir (1)

CenterLine Geçişleri

Centerline geçitleri bir sonraki en yaygın MACD sinyalleridir. MACD Line, pozitif hale gelmek için sıfır çizgisinin üzerinde hareket ettiğinde, bir boğa merkez hattı geçişi meydana gelir. Bu, temel güvencenin 12 günlük EMA’sı 26 günlük EMA’nın üzerine çıktığında gerçekleşir. MACD, negatif dönüş yapmak için sıfır çizgisinin altına hareket ettiğinde, bir düşüş merkez çizgisi geçişi meydana gelir. Bu, 12 günlük EMA, 26 günlük EMA’nın altına geçtiğinde gerçekleşir.

Centerline geçitleri birkaç gün veya birkaç ay sürebilir. Her şey trendin gücüne bağlıdır. MACD, sürekli bir yükseliş eğilimi olduğu sürece pozitif kalacaktır. Sürekli düşüş eğilimi olduğunda MACD negatif kalacaktır. Bir sonraki grafik dokuz ayda en az dört merkez çizgisi haçı olan Pulte Homes’u (PHM) göstermektedir. Ortaya çıkan sinyaller işe yaradı çünkü güçlü merkezler bu merkez hattı geçitleriyle ortaya çıktı.

Aşağıda beş ay içinde yedi merkez çizgisi geçişi ile Cummins Inc (CMI) bir şeması. Pulte Homes’un tersine, bu sinyaller çok sayıda kırbaçla sonuçlanacaktı çünkü güçlü eğilimler geçitlerden sonra gerçekleşmedi.

MACD İndikatörü Hesaplama İşlemleri

 1. MACD Hattı: (12 günlük EMA – 26 günlük EMA)
 2. Sinyal Hattı: 9 günlük MACD Hattı EMA
 3. MACD Histogramı: MACD Hattı – Sinyal Hattı

MACD indikatörü Hattı, 26 günlük EMA’dan 12 günlük Exponential Moving Average (EMA) daha azdır. Bu hareketli ortalamalar için kapanış fiyatları kullanılmaktadır. MACD Hattının 9 günlük bir EMA’sı, bir sinyal hattı olarak hareket etmek ve dönüşleri tanımlamak için gösterge ile birlikte çizilir. MACD Histogramı, MACD indikatörü ve 9 günlük EMA, Sinyal hattı arasındaki farkı temsil eder. MACD Hattı, Sinyal hattının üzerinde olduğunda ve MACD Hattı Sinyal hattının altında olduğunda negatif histogram pozitiftir.

Değerleri 12, 26 ve 9 MACD ile kullanılan tipik Ayar, ancak diğer değerler işlem tarzınıza ve hedeflere bağlı olarak ikame edilebilir bulunmaktadır.

MACD-indikatoru-gostergesi-nedir-ve-nasil-yorumlanir

MACD Nedir ve Kullanımı Nasıldır Özet 

MACD göstergesi özeldir çünkü bir göstergede momentumu ve trendi bir araya getirir. Bu eşsiz eğilim ve momentum karışımı günlük, haftalık veya aylık grafiklere uygulanabilir. MACD için standart ayar 12 ve 26 periyotlu EMA’lar arasındaki farktır. Daha fazla duyarlılık arayan grafikçiler kısa süreli kısa vadeli hareketli ortalama ve daha uzun süreli hareketli ortalamaları deneyebilir. MACD (5,35,5) MACD’den (12,26,9) daha hassastır ve haftalık grafikler için daha uygun olabilir. Daha az duyarlılık arayan grafikçiler, hareketli ortalamaları uzatabilirler. Daha az hassas bir MACD indikatörü hala sıfırın altında / altında salınım yapacak, ancak merkez hattı geçitleri ve sinyal hattı geçişleri daha az sıklıkta olacaktır.

Macd indikatörü, aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini belirlemek için özellikle iyi değildir. Tarihsel olarak aşırı alım veya satılmayan seviyeleri tanımlamak mümkün olsa da, MACD’nin hareketini bağlamak için herhangi bir üst veya alt limiti yoktur. Keskin hareketler sırasında, MACD tarihsel aşırılıklarının ötesine geçmeye devam edebilir.

Son olarak, macd indikatörü Hattının iki hareketli ortalama arasındaki gerçek fark kullanılarak hesaplandığını unutmayın. Bu, MACD değerlerinin altta yatan güvencenin fiyatına bağlı olduğu anlamına gelir. 20 $ hisse senedi için MACD değerleri -1,5 ile 1,5 arasında değişebilirken, 100 $ için MACD değerleri -10 ila +10 arasında olabilir. Değişen fiyatlara sahip bir menkul kıymet grubu için MACD değerlerini karşılaştırmak mümkün değildir. Momentum değerlerini karşılaştırmak istiyorsanız , MACD yerine Yüzde Fiyat Osilatörünü (PPO) kullanmalısınız.

Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu dersimizde ilk olarak teknik analiz nedir ve temel analiz nedir sorularının cevaplarını verdikten sonra teknik analiz nasıl öğrenilir sorusuna da kendi videolarımız olan teknik analiz eğitimini tanıtacağız.

Teknik Analiz Nedir? Temel Analiz Nedir?

Menkul kıymetleri analiz etmek ve yatırım kararları vermek için iki temel yöntem kullanılmaktadır: temel analiz ve teknik analiz.

 1. Temel analiz, bir şirketin finansal tablolarını işletmenin gerçeğe uygun değerini belirlemek için analiz etmeyi içerirken, teknik analiz, bir güvenlik fiyatının tüm kamuya açık bilgileri zaten yansıttığını ve bunun yerine fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklandığını varsayar.
 2. Teknik analiz, yüzeyde karmaşık görünebilir, ancak fiyat eğiliminin nereye yöneldiğini belirlemek için piyasadaki arz ve talebin analizine dayanır. Diğer bir deyişle, teknik analiz, bir güvencenin temel özelliklerini analiz etmekten ziyade, fiyat eğilimlerinin ardındaki pazar duyarlılığını anlamaya çalışır. Teknik analizin yararlarını ve sınırlamalarını anlarsanız, size uzun vadede daha iyi bir yatırımcı veya yatırımcı olmanızı sağlayacak yeni bir araç veya beceri seti verebilir.

Bu eğitimde, teknik analizlere katılacak ve daha ilerideki kavramları anlamak için gerekli olan temelleri geliştireceksiniz.

Teknik Analiz Tanımı

Teknik analiz, fiyat ve hacim gibi piyasa faaliyetlerinin istatistiksel analizini içeren menkul kıymetleri değerlendirme yöntemidir. Teknik analistler, bir güvenliğin gerçek değerini ölçmeye çalışmazlar, aksine yatırım kararları için temel olarak kullanılabilecek kalıpları tanımlamak için grafikler ve diğer araçları kullanırlar.

Teknik analizlerin birçok farklı türü vardır: Bazıları grafik modellerine dayanır, diğerleri teknik göstergeler ve osilatörler kullanır ve çoğu tekniklerin bir kombinasyonunu kullanır. Her halükarda, teknik analistlerin tarihsel fiyat ve hacim verilerini özel kullanımı, onları temel muhataplarından ayıran şeydir. Temel analistlerden farklı olarak, teknik analistler kendilerini hisse senedi değerleme ile ilgilendirmez – önemli olan tek şey ticaret verilerini ve gelecekteki fiyat hareketleriyle ilgili verebilecekleri bilgileri içerir.

Teknik analiz üç varsayım dayanmaktadır:

 1. Piyasa her şeyi indirir.
 2. Fiyat trendlerde hareket ediyor.
 3. Tarih kendini tekrar etme eğilimindedir.

Teknik-Analiz-Borsa

İstatistiksel göstergelerden sübjektif grafik desenlerine kadar birçok farklı teknik analiz şekli vardır. Daha fazla öğrenmeye ilgi duyuyorsanız, Investopedia’nın Teknik Analiz Kursu konuya kapsamlı bir genel bakış sağlar. Temel ve ileri teknik analizleri, grafik okuma tekniklerini ve teknik göstergelerin bir Chartered Market Teknisyeni tarafından geliştirilen isteğe bağlı video, egzersiz ve etkileşimli içerik üzerinden beş saat içinde nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

1. Market Herşeyi İndirir

Birçok uzman teknik analizleri eleştiriyor çünkü sadece fiyat hareketlerini dikkate alıyor ve temel faktörleri göz ardı ediyor. Karşılıklılık, bir hisse fiyatının bir şirketi etkileyen veya etkileyebilecek her şeyi – temel faktörler de dahil olmak üzere – yansıttığını belirten Verimli Piyasa Hipotezine dayanmaktadır. Teknik analistler, bir şirketin temellerinden geniş pazar faktörlerine, pazar psikolojisine kadar her şeyin stokta fiyatlandırılmış olduğunu düşünüyor. Bu, yatırım kararını vermeden önce faktörleri ayrı ayrı ele alma ihtiyacını ortadan kaldırır. Kalan tek şey, teknik analistlerin piyasada belirli bir hisse senedi için arz ve talep ürünü olarak gördüğü fiyat hareketlerinin analizidir.

2. Trendlerdeki Fiyat Hareketleri

Teknik analistler, fiyatların kısa, orta ve uzun vadede hareket ettiğine inanıyor. Diğer bir deyişle, hisse senedi fiyatının düzensiz bir şekilde hareket etmekten daha fazla bir geçmişe doğru devam etmesi daha olasıdır. Çoğu teknik ticaret stratejileri bu varsayımı temel alır.

3. Tarih, Kendini Tekrarlama eğilimindedir.

Teknik analistler, tarihin kendini tekrar etme eğiliminde olduğuna inanırlar. Fiyat hareketlerinin tekrarlanan doğası genellikle korku ya da heyecan gibi duygulara dayanan çok tahmin edilebilir olma eğilimi gösteren piyasa psikolojisine atfedilir. Teknik analiz, eğilimleri anlamak için bu duyguları ve sonraki piyasa hareketlerini analiz etmek için grafik modellerini kullanır. Birçok teknik analiz formu 100 yıldan fazla bir süredir kullanılıyor olsa da, yine de, kendilerini sıklıkla tekrar eden fiyat hareketlerindeki modelleri gösterdikleri için, konuyla ilgili olduğuna inanılmaktadır.

Sadece Stoklar İçin Değil

Teknik analiz, tarihsel işlem verileri ile herhangi bir güvenlik üzerinde kullanılabilir. Bu hisse senedi, vadeli işlemler, emtialar, sabit gelirli, para birimleri ve diğer menkul kıymetleri içerir. Bu eğiticide, genellikle stoklarımızı örneklerimizde analiz edeceğiz, ancak bu kavramların herhangi bir güvenlik türüne uygulanabileceğini unutmayın. Aslında, teknik analiz, yatırımcıların kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklandığı emtia ve forex piyasalarında çok daha yaygındır.

Artık teknik analizlerin arkasındaki felsefeyi anladığınıza göre, gerçekten nasıl çalıştığını açıklayacağız. Teknik analizin ne olduğunu (ve olmadığını) anlamanın en iyi yollarından biri onu temel analizle karşılaştırmaktır. Bunu bir sonraki bölümde yapacağız.

Teknik Analiz Nasıl Öğrenilir?

Teknik analiz nedir bölümünü öğrendikten sonra teknik analizin dersleri hakkında bilgiler verelim. Teknik analizi öğrenmeden önce mutlaka yatırımcı düşüncelerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer olması gerektiği gibi yani uzman yatırımcı gibi düşünmezseniz; yaptığınız grafik çalışmalarından kötü sonuçlar alabilirsiniz. Teknik analiz eğitimi almadan önce mutlaka yatırım davranışlarınızı düzeltmeniz gerekmektedir. Merak etmeyin; bu konuyu da eğitimimizde ele aldık!

Unutulmamalıdır ki; teknik analiz borsa için bir kazanç yöntemidir. Borsalar üzerindeki tüm yatırım araçlarının grafiklerini inceleyebilir ve daha temkinli adımlar atabilirsiniz. Bu süreçte teknik analiz nasıl öğrenilir diye aklınıza soru işaretleri takılabilir. Teknik analiz, öğrenmesi kolay uygulaması zor bir eğitim sürecine sahiptir. 9.5 saat süren 165 videodan oluşan  teknik analiz eğitimi sayesinde çok kolay bir şekilde teknik analizi öğrenebileceksiniz.

 

adl-indikatoru-kullanimi-yorumlanmasi

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü

Bu dersimizde Birikim Dağılım Göstergesi, ADL indikatörü, Accumulation Distribution indikatörü  konularına değineceğiz.

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü Nedir?

Birikim Dağılım Göstergesi veya ADL (Birikim Dağıtım Hattı) temel arz ve talebi ölçmek için tasarlanmış bir hacim bazlı göstergedir . Bunu, yatırımcıların fiilen biriktirip biriktirmediğini (satın aldığını) veya dağıtmayı (satmayı) sağlamaya çalışarak gerçekleştirir. Bu, her periyodun Para Akışı Haciminin çalışan toplamını çizerek gerçekleştirilir . ADL, güncel bir eğilimi teyit etmek veya gelecekteki bir geri dönüşü öngörmek için, hacim akışı ile fiili fiyat arasındaki ayrımı ortaya çıkarabilir.

adl-indikatoru-kullanimi-yorumlanmasi

Birikim Dağıtım Hattı, ünlü hisse senedi analisti Marc Chaikin tarafından oluşturuldu. ADL, Chaikin’in diğer ünlü göstergelerinden ikisi ile yakından ilgilidir; Chaikin Osilatör ve Chaikin Para Akışı göstergesi.

ADL İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

1- ADL İndikatörü ile Trend Doğrulama:

Bu aslında ADL’yi kullanmanın en basit yararı. Güçlü bir yükseliş trendi ya da güçlü bir düşüş trendi boyunca , ADL, mevcut trendi teyit eden fiyat ile aynı yönde hareket edecektir.

adl-birikim-dagitim-indikatoru-yorumlama

2- Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatöründe Uyuşmazlıklar

Diverganslar , ADL’yi analiz etmede büyük rol oynar. Bu hacmin birçoğunun fiyattan önce geldiğine inanılır, böylece hacim ve fiyatın zıt yönlere yöneldiği herhangi bir durumun mutlaka belirtilmesi gerekir. ADL, tüccarın bu örnekleri tanımlamasına yardımcı olacaktır.

Bullish ADL Divergence, fiyat aşağı yönlü seyrederken ADL’nin yukarı yönlü seyrettiği zamandır. ADL eğilimi, alım baskısında bir artış olduğunu göstermektedir (Birikim). Hacmin fiyattan önce geldiği varsayıldığında, fiyattaki bir tersinme kesinlikle mümkün görünüyor.

adl-indikatoru-uyusmazliklar-kullanilmasi

Bearish ADL Divergence, fiyat yükselişte iken ADL’nin aşağı yönlü seyrettiği zamandır. Bu durumda, ADL, satış baskısında (Dağıtım) bir artış sinyali veriyor ve fiyat yakında aşağı doğru bir dönüşe geçebiliyor.

adl-indikatoru-uyusmazliklar-yorumlanmasi

3- ADL İndikatöründe Güvensizliklerin Oluşması

Herhangi bir göstergede olduğu gibi, ADL’yi kullanan herkesin kendi eksikliklerini veya zayıflıklarını anlaması önemlidir. ADL’nin en büyük eksiği, Birikim / Dağıtım Hattı’nın hangi yönde hareket edeceğini belirlemede önemli bir rol oynayan Para Akışı Çarpanının , dönemler arasındaki fiyat aralığındaki değişimi dikkate almadığıdır . Bu , fiyatta herhangi bir boşluk varsa , ADL tarafından alınmayacağı ve dolayısıyla fiyatın ve fiyatın senkronize edilmeyeceği anlamına gelir.

adl-guvensizlik

 

Accumulation/Distribution (ADL) – Birikim Dağılımı İndikatörü Kısaca Anlatımı : ÖZET

Birikim / Dağıtım, fiyat ve hacimdeki değişiklikleri birlikte dikkate alan bir momentum göstergesidir. Buradaki fikir, fiyattaki değişimin hacim artışıyla birleşmesi, fiyat hareket yönünde pazar ivmesini teyit etmeye yardımcı olabilir.

Bu formülün stokastik olana benzerliğini not edin; Bu temelde stokastik bir hacim ile çarpılır. Bu, güvenlik yüksekliğinin yakınında kapanırsa, ses çarpanının, güvenlik düşük seviyeye yaklaştıkça daha büyük bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir.

Birikme / Dağıtım göstergesi yukarı doğru hareket ediyorsa, alıcılar fiyat hareketini yönlendiriyor ve güvenlik birikiyor. A / D değerinin düşmesi, satıcıların piyasaya sürüldüğünü ve güvencenin dağıtıldığını gösterir. Birikim / Dağıtım göstergesi ile teminatın fiyatı arasında sapma meydana gelirse, fiyat yönündeki bir değişiklik olasıdır.

Yukarıdaki mavi çizgi, grafiğin alt pencere bölmesinde, RNWK için Günlük verilere dayalı Birikim / Dağıtım Çizgisini temsil eder. Birikme / Dağılım çizgisi, üst üste binen ses çubukları görülür.

 

en-cok-yapilan-yatirimci-hatalari

Yatırımcıların Başını Yakan 8 Tuzak

Yatırımcıların Başını Yakan 8 Tuzak

İnsanları genel olarak yaşamları ile yanlış yönde yönlendiren psikolojik ya da davranış tuzakları üzerine yazmış birçok yazar vardır. Sıklıkla, klasik disfonksiyonel psikoloji biçimleri yatırım davranışlarında doğrudan belirgindir.

En yaygın psikolojik tuzaklardan bazılarına yatırım yapmayı ve bunları nasıl önleyeceğimizi gözden geçireceğiz.

Demirleme Tuzağı

İlk olarak,  orijinal olarak ne düşündüğüne aşırı bağımlılık anlamına gelen ankraj tuzağı var. Boks maçı üzerine bahis oynadığınızı ve son beş kavgada en fazla yumruk atmış olanların savaşçıları seçtiğini hayal edin. İstatistiksel olarak daha aktif olan bir avcıyı seçerek her şey yoluna girebilir, ancak en küçük yumruklara sahip olan avcı uçağı ilk turda beş vuruşla kazanmış olabilir. Açıkçası, herhangi bir metrik bağlamdan alındığında anlamsız hale gelebilir.

Örneğin, belirli bir şirketi başarılı olarak düşünüyorsanız, hisse senetlerinin iyi bir bahis olduğuna çok emin olabilirsiniz. Bu ön yargı, hakim durumdaki veya gelecekte bir noktada tamamen yanlış olabilir.

Örneğin, elektronik perakendeci Radyo Shack alın. 1980’lerde ve 1990’larda kişisel elektronik ve gadget’lar satan bir satıcıdan sonra, zincir Amazon ( AMZN ) gibi çevrimiçi perakendeciler tarafından ezildi . Radyo Shack’in, birçok kez iflas başvurusunda bulunduğu ve 2017 sonu itibari ile 7 bin 700 mağazadan 70 mağazaya kadar küçülmesinden dolayı, çok fazla para kaybetmek için orada kaldıklarını anladım.

Bu tuzaktan kaçınmak için, düşüncenizde esnek kalmanız ve yeni bilgi kaynaklarına açık olmanız gerekir; bu arada, herhangi bir şirketin bugün burada olabileceği ve yarın gittiği gerçeğini anlamanız gerekir. Bu konuda herhangi bir yönetici de yok olabilir.

Batık Maliyet Tuzağı

Batık maliyet tuzak gibi tehlikelidir. Bu, psikolojik olarak (gerçekte değil) önceki tercihlerinizi veya kararlarınızı korumakla ilgilidir – ki bu genellikle yatırımlarınız için felakettir. Kayıp almak ve / veya yanlış seçimler yaptığınızı ya da bir başkasının sizin için bunları yapmasına izin verdiğinizi kabul etmek gerçekten zordur. Ama eğer yatırımınız iyi değilse veya hızlıca batarsa, o kadar çabuk ve daha umut verici bir şeye dönüşürseniz o kadar iyidir.

1999’da dot.com patlamasının yüksekliğinde satın aldığınız hisse senetlerine yapışmış olsaydınız, bir on yılın bile geçmesini beklemek zorunda kalırdınız, bu da teknoloji dışı stoklar içindir. Batık maliyetine tutunmamak ve hızlı hareket eden diğer varlık sınıflarına girmek çok daha iyi. Kötü yatırımlara duygusal bağlılık sadece işleri daha da kötüleştiriyor.

Onay Tuzağı

Benzer şekilde, teyit tuzağında insanlar sıklıkla aynı hatayı yapan ve yapmaya devam edenleri ararlar. Size ilk önce kötü tavsiyeyi veren kişiye danışmak yerine, taze kaynaklardan objektif tavsiyeler aldığınızdan emin olun. Kendinizi şöyle bir şey söylerseniz, “Stoklarımız yüzde 30 düştü, ama sadece onlara asılmak en iyisi, değil mi?”, O zaman  aynı durumdaki diğer talihsiz yatırımcıların onayını arıyorsunuz . Kısa vadede birbirinizi rahatlatabilirsiniz, ancak bu sadece kendi başına bir yanılsamadır.

Körlük Tuzağı

Durumsal körlük durumu daha da kötüleştirebilir. Özellikle onay almak istemeyen insanlar bile, hiçbir şey yapmamak ve kayıpların sadece yüzleşmek zorunda kaldığı kötü günü ertelemek için çoğunlukla piyasadaki gerçekleri kapatırlar.

Eğer yatırımlarınızda, şirketinizdeki önemli bir skandalı ya da piyasa uyarıları gibi bir sorun olduğunu biliyorsanız, ancak finansal başlıklar dışında her şeyi çevrimiçi okursanız, muhtemelen bu kör edici etkiden muzdarip olursunuz.

Görelilik Tuzağı

İzafiyet tuzağı da sizi yoldan çıkarmayı bekliyor. Herkesin, işe, aileye, kariyer beklentilerine ve muhtemel miraslara uzanan benzersiz bir dizi koşulla birlikte farklı bir psikolojik yapısı vardır. Bu, başkalarının ne yaptığını ve söylediklerinin farkında olmanıza rağmen, durumları ve görüşlerinin kendi bağlamları dışında mutlaka alakalı olmadığı anlamına gelir.

Farkında ol, ama dikkat et! Kendinize ve sadece kendi içeriğinize yatırım yapmalısınız. Arkadaşlarınız domuz karnındaki geleceğe dair spekülasyon yapmak için hem para hem de risk dostu olabilir (“Trading Places” filmindeki gibi), fakat eğer mütevazı kazançlı ve sinirli bir insan iseniz, bu sizin için değildir.

İrrasyonel Exuberance Tuzağı

Yatırımcılar geçmişin geleceğe eşit olduğuna inanmaya başladıklarında, piyasada belirsizlikler yokmuş gibi davranırlar. Ne yazık ki, belirsizlik asla ortadan kalkar.

Her zaman iniş-çıkışlar, aşırı ısınan stoklar, kabarcıklar, mini kabarcıklar, endüstri çapında kayıplar, Asya’da panik satışı ve piyasadaki diğer beklenmedik olaylar olacaktır. Geçmişin geleceği öngördüğüne inanmak, aşırı güvenin bir işaretidir. Yeterli yatırımcıların aşırı güvenirliliği olduğunda, Greenspan’ın “ irrasyonel coşkunluk ” unun koşullarına sahibiz. Yatırımcıların aşırı güvencesi, pazarı büyük bir düzeltmenin kaçınılmaz olduğu noktaya kadar pompalar. En zoru kazanan yatırımcılar – düzeltmeden hemen önce hala hepsi – olanlar, boğa koşusunun sonsuza dek süreceğinden emin olan aşırı derecede emin olanlardır. Boğaların sana dönmeyeceğine inanmak, kendini koruduğun için emin bir yol.

Sözde-Kesinlik Tuzak

Bu ifade, yatırımcıların risk algıları hakkında bir gözlemdir. Yatırımcılar, portföy / yatırım getirilerinin pozitif olacağını düşünürlerse, riskli risklerini sınırlandırırlar – esas olarak kurumu koruyorlar – fakat eğer zarar içindeymiş gibi görünüyorlarsa daha fazla riske girerler.

Temel olarak, yatırımcılar portföyleri iyi performans gösterdiğinde riskten kaçınırlar ve daha fazla dayanabilirler ve portföyleri berraklaştığında ve olası zararlara daha fazla maruz kalmaya ihtiyaç duymadığında risk almaya çalışırlar. Bu büyük ölçüde her şeyi geri kazanma zihniyetine bağlı. Yatırımcılar, sermayeyi “geri kazanmak” için değil, daha fazla sermaye yaratmak için hisselerini yükseltmeye isteklidir. Bir yarış arabası sürücüsü, sadece liderliğini yaparken frenlerini kullandığında ne kadar dayanır?

Üstünlük Tuzağı

Bazı insanlar için üstünlük tuzağı son derece tehlikelidir. Bir çok yatırımcı, uzmanlardan ve hatta pazardan daha iyi bildiğini düşünüyor. İyi eğitimli ve / veya zekice olmak, iyi ve bağımsız bir tavsiyeden yararlanmayacağınız anlamına gelmez. Ayrıca, artılarını ve karmaşık bir pazar sistemini de yayabileceğiniz anlamına gelmez. Birçok yatırımcı  , diğerlerinden daha iyi olduklarına inanarak , servetlerini kaybetti . Ayrıca, bu insanlar yukarıda belirtilen diğer tuzaklar için kolay bir avdır.

Gerçekten mükemmel olan en iyi üniversitelerde (profesörel) finans profesörleri vardır (ve her zaman böyle olmuştur) ve bu, onları gerçek dünyada oraların kolayca dışarıda bıraktığını düşünmelerine yol açabilir. Bazıları bunu gerçekten keser, ancak diğerleri fildişi kulenin ötesinde kaba bir uyanış içindeler. Söylenebilecek kadar garip, doktoralı biri var. finansta aslında yanlış yöne (örneğin, çok hesaplı, çok emin) yol açabilirken, bir lise diplomasından daha fazlası olmayan biri, pazar için inanılmaz bir his ve bir servet kazanabilir.

Alt çizgi

İnsan psikolojisi tehlikeli bir şeydir ve insanların tekrar tekrar yaptığı bazı endişe verici standart hatalar vardır. Bu anın sıcağında veya strese ya da günaha tabi tutulduğunda, bu zihni tuzaklarından birine düşmek çok kolaydır. Yanlış algılamalar, kendini beğenmişlik, zarara uğramaktan kaçınmaya çalışan çılgın, umutsuzca diğer kurbanların rahatını arayan, gerçeği ve daha fazlasını kapatacak kadar pahalıya mal olabilir.

Bu tuzakların doğasının farkında olun ve daima kendinizle dürüst ve gerçekçi olun. Dahası, çok geç olmadan sizi gerçeğe geri götürecek, dürüst ve bilgili dürüstlükten insanlardan tavsiye alın.

Diğer Yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz:

Al sat sinyali veren indikatörler

Teknik Analiz Nedir?

Borsa Grafik Yorumlama

Borsa Formasyonlar

 

 

teknik-analizde-indikatorler

Teknik Analiz İndikatörler ve Özellikleri

Teknik Analiz İndikatörler ve Özellikleri

Selam Dostlar, bu yazımızda temel olarak borsa indikatörleri ve anlamları ve al sat sinyali veren indikatörler konularına değinip borsa indikatörlerine kısaca giriş yapacağız. Ayrıca indikatör ünitemizde ayrıntılı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

İndikatör Nedir ve İndikatör Nerelerde Kullanılır?

İndikatörler, öznel bir yaklaşımın aksine teknik analize istatistiksel bir yaklaşımı temsil eder. Para akışına, eğilimlere, volatiliteye ve momentuma bakarak, gerçek fiyat hareketlerine ikincil bir önlem sağlarlar ve yatırımcıların grafik modellerinin kalitesini teyit etmelerine veya kendi alım satım sinyallerini oluşturmasına yardımcı olurlar.

Trend tüccarları trendleri kardan ayırmaya ve çıkarmaya çalışır. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Tabii ki, risk yönetimi ve ticaret psikolojisi gibi faktörleri de içerdiğinden, biletinizi piyasa zenginliklerine karşı tek bir gösterge delmeyecektir . Ancak bazı göstergeler zamanın testini tutuyor ve trend tüccarları arasında popüler kalıyor. Bu nedenle teknik indikatörler oldukça önemlidir.

Göstergeler, çaprazlama veya uzaklaşma yoluyla sinyal alıp satarlar . Çaprazlar, fiyatın hareketli bir ortalamada veya iki hareketli ortalama geçişte hareket ettiği en popüler tekniktir. Diverjans, bir fiyat eğiliminin yönü ve bir göstergenin yönü, karşıt yönlerde hareket ettiğinde ortaya çıkmakta, bu da fiyat eğiliminin yönünün zayıfladığını göstermektedir.

Göstergeler, momentumun, trendlerin, volatilitenin ve bir güvenliğin diğer yönlerinin belirlenmesinde son derece yararlı olabilir. Ancak, göstergelerin başarı olasılığını en üst düzeye çıkarmak için diğer teknik analizlerle birleştirildiğinde en iyi şekilde çalıştığını belirtmek önemlidir. Şimdiye kadar indikatörler nedir daha doğrusu indikatörler nelerdir sorusunun cevabını vermiş olduk.

indikatorler-nedir-nasil-kullanilir

Teknik Analiz İndikatörleri

İndikator nedir öğrendiğimize göre şimdi en iyi indikatörler nelermiş onlara değinelim.

Göstergeler gösteriyor. Bu, basit gelebilir, ancak bazen tüccarlar bir güvenlik fiyat hareketini görmezden gelir ve sadece bir göstergeye odaklanır. Göstergeler, fiyat işlemlerini formüller ile filtreliyor. Bu nedenle, türev ürünlerdir ve fiyat hareketinin doğrudan yansımaları değildir. Analiz uygulanırken bu dikkate alınmalıdır. Bir göstergenin analizi, fiyat hareketleri göz önünde bulundurularak alınmalıdır . Bir güvenliğin fiyat hareketiyle ilgili gösterge nedir? Fiyat hareketleri güçleniyor mu? Zayıf?

Göstergeler oluşturmak zaman belirgin olabilir rağmen satın ve satmak sinyalleri, sinyaller diğer teknik analiz araçları ile bağlamda alınmalıdır. Bir gösterge bir satın alma sinyalini yanıp sönebilir, ancak eğer grafik deseni bir dizi azalan zirve ile azalan bir üçgen gösteriyorsa, yanlış bir sinyal olabilir. İndikatör borsa konusuna hızla devam edelim.

Rambus (RMBS) haritasında MACD , Kasım ayından Mart ayına kadar olumlu bir ayrışmaya yol açtı. Bir MACD satın alma fırsatının tüm referans noktaları mevcuttu, ancak stok, direncin üstesinden gelemedi ve önceki tepkisini yüksek seviyede geçemedi. Stoktaki bu onaylama, uzun bir pozisyona karşı bir uyarı işareti olarak sunulmalıdır. Kayıt için, hisse senedi Mart-01’de azalan üçgenden destek aldığında bir satış sinyali oluştu.

Teknik analizde her zaman olduğu gibi, göstergeleri okumayı öğrenmek bir bilimden daha çok bir sanattır. Aynı gösterge farklı stoklara uygulandığında farklı davranış modelleri sergileyebilir. IBM için iyi çalışan göstergeler Delta Havayolları için aynı olmayabilir. Dikkatli bir çalışma ve analiz yoluyla, çeşitli göstergeler ile uzmanlık zamanla gelişecektir. Bu uzmanlık geliştikçe, bazı nüansların yanı sıra favori kurulumlar da netleşecek. İndikatörler borsada oldukça sıkça kullanuılan yöntem olmaya devem edecektir.

Her gün yeni göstergelerin oluşturulduğu günümüzde yüzlerce gösterge kullanılıyor. Teknik analiz yazılım programları, kullanıcıların kendi oluşturulmasına izin veren düzinelerce göstergeye sahiptir. Göstergelerle ilişkilendirilen hype miktarı göz önüne alındığında, izlenecek bir gösterge seçmek göz korkutucu bir görev olabilir. Yüzlerce yeni göstergenin tanıtımıyla bile, sadece birkaç tanesi farklı bir bakış açısı sunar ve dikkat çekicidir. Gariptir ki, genellikle en fazla dikkati çeken göstergeler, en uzun zaman zarfında olan ve zamanın testini geçirmiş olanlardır.

Analiz için kullanılacak bir gösterge seçerken, dikkatli ve ılımlı bir şekilde seçin . Beşden fazla göstergeyi kapsama girişimleri genellikle boştur. İki ya da üç göstergeye odaklanmak ve iç içe ve dışta olan inceliklerini öğrenmek en iyisidir. Birbirini hareket ettiren ve aynı sinyalleri üretenler yerine birbirini tamamlayan göstergeleri seçmeye çalışın. Örneğin, Stochastics ve RSI gibi aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini göstermek için iyi olan iki göstergenin kullanılması gereksiz olacaktır . Bu göstergelerin ikisi de momentumu ölçer ve her ikisi de aşırı alım / aşırı satım seviyelerine sahiptir.

En iyi indikatör hangisidir şeklinde bir sorunun cevabının olamayacağını anlatmaya çalıştık. Çünkü uygulama yöntemlerinize göre tercih etmeniz gereken teknik indikatör çeşitleri de değişebilir.

teknik-analizde-indikatorler-yorumlama

İndikatör Çeşitleri

İki temel gösterge türü vardır:

1- Lider Göstergeler:  Öncü göstergeler fiyat hareketlerinden önce gelir ve geleceği tahmin etmeye çalışır. Bu göstergeler, kesintileri veya arızaları tanımlamaya yardımcı olabileceğinden yana ya da trend olmayan fiyat hareketleri dönemlerinde en faydalıdır.
2- Gecikme Göstergeleri:  Gecikme göstergeleri fiyat hareketlerini takip eder ve onaylama aracı olarak hareket eder. Bu göstergeler, bir eğilimin hala yerleştirilmesinde ya da zayıflama durumunda olduğunu teyit etmek için kullanılabilecekleri, trend dönemleri sırasında faydalıdır.

Göstergeler yani indikatörler, nasıl oluşturulduklarına bağlı olarak iki kategoriye ayrılabilir:

 1. Osilatör : Osilatörler en yaygın teknik gösterge tipidir ve genellikle bir menzilde bağlanırlar. Örneğin, bir osilatörün sıfır değeri 0 ve yüksek bir 100 değeri olabilir, burada sıfır aşırı koşulları temsil eder ve 100 aşırı alım koşullarını temsil eder.
 2. Sınırlanmış:  Sınırsız göstergeler daha az yaygındır, ancak yine de trendlerde güç veya zayıflık göstermenin yanı sıra sinyal alma ve satma şeklinde de yardımcı olur. Bununla birlikte, bir dizi menzili kullanmadan bunu çeşitli şekillerde gerçekleştirirler.

Neden Göstergeler Kullanmalı?

Göstergeler üç geniş işleve sahiptir: uyarmak, onaylamak ve tahmin etmek .Bir gösterge, fiyat hareketini biraz daha yakından incelemek için bir uyarı görevi görebilir . Momentum azalırsa, destek ara vermek için bir sinyal olabilir. Ya da, eğer büyük bir pozitif ıraksaklık binası varsa, direnç kopmasını izlemek için bir uyarı görevi görebilir.

Göstergeler diğer teknik analiz araçlarını onaylamak için kullanılabilir . Fiyat tablosunda bir kesinti olursa, ilgili hareketli ortalama geçiş, koparmayı onaylamak için kullanılabilir. Ya da, bir stok desteğini koparırsa , On-Balance-Volume (OBV) ‘de karşılık gelen bir düşük , zayıflığı doğrulamak için kullanılabilir.

Bazı yatırımcılar ve tüccarlar gelecekteki fiyatların yönünü tahmin etmek için göstergeler kullanırlar .

Bu yazımızda borsa indikatörleri ve anlamları, al sat sinyali veren indikatörler,  borsa indikatörleri, İndikatör Nedir, İndikatör Nerelerde Kullanılır, teknik indikatörler,  indikatörler nelerdir, indikatörler nedir , en iyi indikatörler, İndikator nedir , İndikatör borsa, İndikatörler borsa, En iyi indikatör hangisidir,  teknik indikatör, İndikatör Çeşitleri başlıklarına değindik. Umarım faydalı olmuştur.

Daha profesyonel ve görsel eğitimler ile teknik analizi öğrenmek istiyorsanız UDEMY YATIRIM VE TEKNİK ANALİZ YÖNTEMLERİ kursumuzu inceleyebilirsiniz.  : https://www.teknikanalizdersleri.com/satin-al/

borsa-doviz-grafik-okuma-ve-yorumlama-teknikleri-nasil-yapilir

Borsa ve Dövizde Grafik Okuyarak Para Kazan

Borsa ve Dövizde Grafik Okuyarak Para Kazan

Grafik desenleri büyük resme bakmakta ve ticari sinyalleri – ya da gelecekteki fiyat hareketlerinin belirtilerini – belirlemeye yardımcı olmaktadır Bu yazımızda borsa grafik yorumlama, borsa grafik okuma, döviz grafik okuma, döviz grafik yorumlama, borsa grafik okuma teknikleri nelerdir bunlara değineceğiz.

Borsa Grafik Okuma

Grafikler, zaman içinde bir dizi fiyatın grafiksel gösterimleridir. Örneğin, bir grafik bir hisse senedi fiyat hareketini, her bir noktanın tek bir günün kapanış fiyatını temsil ettiği bir yıllık dönem boyunca gösterebilir. Ya da, bir grafik, bir saniyeyi temsil eden her bir nokta ile bir saatlik bir süre boyunca bir malın fiyat hareketini gösterebilir. Ortak payda, fiyatın tipik olarak Y ekseninde olması ve zamanın genellikle X ekseninde olmasıdır.

Hisse senedi değer kazanıyor mu yoksa değer kaybına mı değer verip vermediğinizi belirlemek için stok çizelgeleri rekor fiyat ve hacim geçmişi. Ancak yetenekli grafik okuyucular, hisse senedi grafiklerini nasıl okuyacaklarını öğrenerek daha fazlasını belirleyebilirler . Fiyat ve hacim eyleminde ince ipuçları, hisse senedi olup olmadığı gibi birçok şeyi size söyleyebilir:

normal veya anormal davranmak
Kurumsal yatırımcılar ile lehine ya da dışına çıkmak
fiyat avansı başlatmak veya bitirmek

Döviz Grafik Okuma

Temel, teknik, nicel … Forex yatırımcılarının döviz çiftlerinin hareketlerini tahmin etmede kullandıkları bir çok yöntem vardır. Bazı tüccarlar haberlere, faiz oranlarına ve ekonomik değişkenlere odaklanırken, diğerleri ticaret kararlarını yönlendirmek için grafik araçları ve göstergeleri kullanmayı tercih etmektedir .
Ancak, işlem yönteminiz ne olursa olsun, bir forex grafiğini nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekir – bundan kaçınılamaz. Neyse ki, başlamanıza yardımcı olacak bu ayrıntılı kılavuzu oluşturduk.

Yürümeden önce sürünmelisin. Ve forex grafiklemesi de farklı değil – önce gelişmiş şeylere geçmeden önce temelleri iyi bir şekilde anlamanız gerekir.

Borsada gezinmek için, önce hisse senedi grafiğini nasıl okuyacağınızı anlamanız gerekir . Stoklara yatırım yaparken, bu sizin en değerli aracınızdır.

Bir stokun tarihçesini kaydeder, mevcut koşulları gösterir ve bir hisse senedinin yukarı veya aşağı doğru olup olmadığını göstermek için bir yol haritası görevi görür. Tüm uzmanlar, uzmanlar ve profesyoneller bilgi toplamak, koşulları değerlendirmek ve kararları güvenle almak için özel araçlara sahiptir. Yatırımcılar için stok tablosu, acemi MarketSmith’den ayıran bir araçtır.

Grafik Okuma Teknikleri

Teknik gücü değerlendirmenin bir yolu , hisse senedinin fiyat olarak yükselmesiyle elde edilen hisse senedi grafiği modellerinin kalitesini değerlendirmektir . Yetenekli grafik okuyucuların, bir trendin gidişatını ve sağlığını belirlemek için kullandıkları sayısız grafik modeli vardır. Fakat yine de, bu analizlerin hiçbiri uygun bir grafik olmaksızın gerçekleştirilemez.

Hisse senedi grafikleri kullanıyorsanız, borsada para kazanma olasılığı önemli ölçüde yükselir. Mevcut koşulları doğru değerlendirebilir ve bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Borsada sürekli başarıya ulaşmanın anahtarlarından biri, bir sonraki boğa piyasası döngüsünde büyük bir lider olma potansiyeline sahip olan hisse senetlerinin hangileri olduğunu belirleyebilmektir. Tarih, büyük stokların muazzam fiyat hareketlerine başlamadan önce olağanüstü teknik bir eylem gösterdiğini kanıtladı. “Teknik”, bu durumda hisse senedi tablosunda gösterilen özellikleri ifade eder: fiyat ve hacim. Teknik hisse senedi tablosu analizi , hisse senedi alım satımına ilişkin potansiyel fırsat ve riskleri boyutlandırarak, sahip olduğunuz hisse senetlerinin davranışlarındaki değişikliklere daha iyi tepki vermenizi sağlar. Hisse senedi fiyat trendini, destek ve direnç seviyelerini, temel hareketli ortalamalar ile ilişkiyi ve diğer birçok tekniği değerlendirmek sadece bir stok tablosunun kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

borsa-doviz-grafik-okuma-ve-yorumlama-teknikleri-nasil-yapilir

Grafikleri Okumak ve Yorumlamak Neden Önemlidir?

Stok grafiklerinin neden bu kadar değerli olduğunu anlamak için, ilk önce fon yöneticilerinin ve diğer büyük kurumsal yatırımcıların piyasadaki tüm ticari faaliyetlerin% 80’ini oluşturduğunu fark etmelisiniz. Stoklarınızı aşağı veya yukarı itecek olan alım satımları. Bireysel bir yatırımcı olarak, temel amacınız hisse senetlerini satın almaktır. Kurumsal yatırımcılar ağır bir şekilde satın alırlar ve agresif bir şekilde sattıkları stoklardan kaçınırlar. Grafikler buraya geliyor. Neye bakacağınızı öğrendikten sonra, grafiklerin bu büyük yatırımcıların neler yaptığını tam olarak gösterdiği göreceksiniz. Bir stoğun ne zaman satın alındığını veya satıldığını hızlı bir şekilde anlayabileceksiniz – ve bu bilgileri stok pozisyonlarınızı satın almak, satmak veya tutmak için en uygun zamanı belirlemek için kullanacaksınız.

 

Böylece bu yazımızda borsa grafik okuma teknikleri, borsa grafik inceleme, borsa grafik okuma programı, borsa grafik analizi nasıl yapılır, hisse senedi grafik programı, borsa grafik çizme, borsa grafikleri nasıl okunur, forex grafik okuma teknikleri, borsa grafik okuma, döviz grafik okuma konularına değinmiş olduk.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yazıya yorum yaparak belirtebilirsiniz.

teknik-analizde-formasyonlar-ile-kazanmak

Teknik Analiz Formasyonlar

Teknik Analiz Formasyonlar

Formasyonlar, finans sektöründe çok sıklıkla kullanılan ve  kelime anlamı olarak oluşum ve biçimlenme olarak tanımlanan bir terimdir. Piyasa analizlerinde trend dönüşümleri ve fiyatların hareketleri hakkında yatırımcıya fikir sunan karakteristik şekillerdir. Daha önceki dersmizide teknik analiz nedir diye bilgilendirmelerde bulunmuştuk. O yazıya ulaşmak için sol taraftaki mavi yazıya tıklayabilirsiniz.

teknik-analiz-formasyonlar-nedir-ne-demek-tanimi-kullanimi-nasildir

Formasyon Nedir?

Formasyonun bir başka tanımı ile birden fazla veri tipinin belli bir grafik üzerinde uyum içerisinde hareket etme biçimi olarak yorumlanabilir. Hayat içerisinde her şey belli bir ritim ve kalıp içerisinde hareket eder. Piyasa hareketleri de belirli periyotlarda benzer hareketlerde bulunur. Bu benzer hareketler çeşitli yöntemler ile yorumlanarak formasyonlar oluşturulur. Formasyonlar bize trendlerin ne zaman değişeceğini ve ne kadar süre trendin devam edeceğini gösterir. Şu ana kadar formasyon ne demek bunu öğrenmiş olduk. Şimdi formasyonların faydalarına değinelim.

Teknik analiz ile uğraşan insanların vazgeçilmez yöntemlerinden birisi de formasyonlardır. Formasyonlar bize %100 doğru sonuç vermese dahi yatırım yaparken ya da alım-satım işlemi yaparken alınan riski azaltacaktır. Bir iki formasyon kullanmak yerine çok sayıda formasyon kullanılarak almak istediğim kararı kuvvetlendirebiliriz ve riski azaltabiliriz.

Biz teknik analistlerin ilk olarak yapması gereken Formasyonun tipini-türünü tespit etmektir. Tespit işlemi bittikten sonra incelenmesi gereken ilk işlem formasyon türüne göre destek ve direnç seviyelerinin tespit edilmesidir. Destek ve direnç seviyelerine bakarak ALIM yada SATIM pozisyonuna karar verilmelidir.

 • İşlem hacmi
 • Kırılım yönü
 • Formasyon hedefileri
 • Formasyon ölçümü

Bu dört madde teknik analistlerin olmazsa olmazlarıdır. Alım-satım işlemi yapmadan önce mutlaka bunlar incelenmeli ve bunlara göre karar verilmelidir.

Formasyonlar iki çeşittir. Bunlar; Dönüş formasyonları ve  Devam formasyonlarıdır.

Dönüş Formasyonları: Adından da anlaşılacağı gibi  tepeden dönüş de olabilir, dipten dönüş de olabilir. Yani yükselişte iken düşüşe geçileceğini, düşüşte iken yükselişe geçileceğini bildirir.

Devam formasyonları: Fiyatlar mevcut trendin yönünde ilerler. Ama o yönün tersinde kısa süreli hareketlenmeler olabilir (Yani düşüş trendinde iken kısa süreli yükselişlerin yaşanması gibi).

Formasyon Dersleri

Formasyonlar, öğrenmesi ve uygulaması zor yöntemlerdir. 25’e yakın formasyonun bulunduğu teknik analiz yöntemlerinde genellikle 5-6 formasyon öğretilir. Bu eğitim setinde neredeyse tüm formasyonlar ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Teorik anlatımdan sonra grafikler üzerinde pekiştirmeler yapılan formasyon dersleri sayesinde, formasyonları kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki; teknik analiz, bir kaç formasyon bir kaç indikatör ile yapılacak bir iş değildir. Teknik analizi yarım-az bilmek ile hiç bilmemek arasında bir fark yoktur. Dolayısıyla teknik analizi sıfırdan başlayarak tamamını öğrenmelisiniz.

Bunun için 9.5 saat süren 165 video ile bunu başarabilirsiniz. Eğitimimizi UDEMY platformu üzerinden satın alabilir, telefondan tabletten bilgisayardan her yerden internetinizden yemeden takip edebilirsiniz.

teknik-analizde-formasyonlar-ile-kazanmak

Bu yazımızda genel olarak formasyon nedir, formasyon dersleri, teknik analiz formasyonlar, borsa formasyonlar, formasyon ne işe yarar konularından bahsetmiş olduk.

teknik-analiz-yontemleri-ve-bedava-teknik-analiz-programlari

Teknik Analiz Sanatı

Teknik Analiz Sanatı

 Bu yazımızda sizlere borsalarda, altın-döviz gibi yatırımlarda, kripto paralarda kısacası her türlü yatırım enstrümanında kullanabileceğiniz teknik analiz nedir, nasıl yapılır, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Teknik Analiz Nedir?

İnsanların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki yatırım yaparken çevresindeki bireylerin ya da sosyal medyada gördükleri kişilerden etkilenmektedir. Ve maalesef bir çoğu zarar etmektedir. Çünkü satın aldığı yatırım enstrümanını ne zaman satacağını kendisi bilemez ve çıkış yapamadan düşüşü izlemeye başlar. Düştükçe zarar eder, zarardan satmak istemez ve bekler bekler bekler. Peki analiz ne demek ? Türk Dil Kurumu’nun bire bir çevirisine göre Analiz;

“ Bir ürünün her parçasının veya ekonomik işlemin her basamağının sistemli bir biçimde çözümlenip katma değerinin hesaplanması ve maliyetle ilişkisinin meydana çıkarılması işi”

Yukarıda analiz için genel bir tanımlama yaparak analiz nedir kısaca belirtmiş olduk. Peki bizim ilgileneceğim teknik analiz ne demektir?

teknik-analiz-yontemleri-ve-bedava-teknik-analiz-programlari

Teknik analiz, bir yatırım enstrümanının geçmişteki fiyat hareketlerinin yorumlanarak gelecekteki fiyatlarının ve trendlerinin tahmin edilmesidir. Geçmiş zamanlara ait fiyat grafikleri olan her yatırım aracında teknik analiz uygulanabilir, alım-satım noktaları belirlenebilir.

Teknik analiz konusunda uzman olan ve analiz yöntemlerini kullanarak fiyat tahmininde bulunan kişiye teknik analist denir. Teknik analistler, yatırım enstrümanının değeri ile pek ilgilenmezler. Genelde gelecek için çalışmalar yaparlar. Yani teknik analist her hisse senedinin, altının, kripto paranın ve diğerlerinin  fiyatını bilebilir ama değerini bilemeyebilir. Teknik analistler,, hisse senetleriyle ilgili finansal verilerin ve bu verilerden ortaya çıkarılan istatistiksel bilgilerin grafiklerini çizerek yorumlamaya çalışırlar. Teknik analizin büyük bir kısmını grafik çizimi ve yorumlaması oluşturduğu için halk arasında teknik analistlere “grafikçiler” de denilmektedir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik analiz yöntemleri, arkasıda yüksek matematiğin ve istatistiksel yöntemlerin bulunduğu metotlardır. Tabi ki bir çok analist, bu komplike işlemleri umursamaz, sadece analiz metotlarının yorumlanması ile ilgilenir. Sizler de teknik analiz yöntemlerini öğrenerek yatırımınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz uzun vadeli bir yatırımcı olun isterseniz al-sat işlemlerı yapın analiz metotları sayesinde daha az riskli kararlar verebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kafanızdaki yatırımcı düşüncesini silip uzman yatırımcı düşüncesine sahip olmanız gerekmektedir. Sonrasında grafik incelemeleri, indikatörler, formasyonlar ve dahası gelmektedir. Eğitimimizde tüm bunlara en başından yani sıfırdan başlayarak üst seviyeye ileri seviyeye gidecek şekilde derslerini verdik. Siz de sadece 9.5 saatinizi ayırarak 165 videoyu izleyerek ve 9 yazılı kaynağı inceleyerek uzman analist olursunuz.

Teknik Analiz Yöntemleri

Peki analiz yöntemleri nelerdir ve biz bu borsa analiz tekniklerini nasıl kullanmalıyız? İncelemeye nereden başlamalıyız?  İlk olarak incelemek istediğimiz yatırım enstrümanının grafiğini açarız. Uzun yıllık geçmişine bir göz atıp spekülasyonların olup olmadığın inceleriz. Uygun bir enstrüman belirledikten sonra trend çizgileri, direnç ve destek seviyeleri belirlenir. Mum grafikleri incelenir. 70 tane indikatörden uygun olanları grafik üzerinde inceleriz. Formasyon çizgileri ile grafik hareketlerini teyitleriz. Böylece alım-satım konusunda %100’e yakın tespitler yapabiliriz.

Analiz nedir nasıl yapılır öğrendiğimize göre şimdi bu teknik analizleri nerede yapacağımıza geçelim.

teknik-analiz-nedir-nasil-yapilir

Borsa Analiz Programı

Eğer küçük yatırımcı olarak teknik analiz yöntemlerini kullanarak daha temkinli ve daha isabetli kararlar vermek istiyorsanız grafikleri yakından incelemeniz gerekir. Grafikleri incelerken, bir çok çizim aracına, bol sayıda indikatör çeşitlerine ve formasyon türlerine sahip olan programlar-siteler kullanmanız gerekmektedir. 70’den fazla indikatör, 25’ten fazla formasyonun olduğu teknik analiz biliminde, çoğu metodu kullanabileceğimiz araçların olması bizim kararlarımızı daha da kuvvetlendirecektir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi iki teknik analiz programı vardır. Bunlar İnvesting ve TraidingView platformlarıdır. Hem internet sitelerinden hem de mobil uygulamalarından kolay bir şekilde portföy yönetimi, fiyat incelemesi ve teknik analiz çalışması yapabilirsiniz.

Bu yazımızda alt başlıklarıyla beraber teknik analiz nedir nasıl yapılır ve bedava teknik analiz programı konularına değinmiş olduk.