Teknik Analiz Formasyonlar

Formasyonlar, finans sektöründe çok sıklıkla kullanılan ve  kelime anlamı olarak oluşum ve biçimlenme olarak tanımlanan bir terimdir. Piyasa analizlerinde trend dönüşümleri ve fiyatların hareketleri hakkında yatırımcıya fikir sunan karakteristik şekillerdir. Daha önceki dersmizide teknik analiz nedir diye bilgilendirmelerde bulunmuştuk. O yazıya ulaşmak için sol taraftaki mavi yazıya tıklayabilirsiniz.

teknik-analiz-formasyonlar-nedir-ne-demek-tanimi-kullanimi-nasildir

Formasyon Nedir?

Formasyonun bir başka tanımı ile birden fazla veri tipinin belli bir grafik üzerinde uyum içerisinde hareket etme biçimi olarak yorumlanabilir. Hayat içerisinde her şey belli bir ritim ve kalıp içerisinde hareket eder. Piyasa hareketleri de belirli periyotlarda benzer hareketlerde bulunur. Bu benzer hareketler çeşitli yöntemler ile yorumlanarak formasyonlar oluşturulur. Formasyonlar bize trendlerin ne zaman değişeceğini ve ne kadar süre trendin devam edeceğini gösterir. Şu ana kadar formasyon ne demek bunu öğrenmiş olduk. Şimdi formasyonların faydalarına değinelim.

Teknik analiz ile uğraşan insanların vazgeçilmez yöntemlerinden birisi de formasyonlardır. Formasyonlar bize %100 doğru sonuç vermese dahi yatırım yaparken ya da alım-satım işlemi yaparken alınan riski azaltacaktır. Bir iki formasyon kullanmak yerine çok sayıda formasyon kullanılarak almak istediğim kararı kuvvetlendirebiliriz ve riski azaltabiliriz.

Biz teknik analistlerin ilk olarak yapması gereken Formasyonun tipini-türünü tespit etmektir. Tespit işlemi bittikten sonra incelenmesi gereken ilk işlem formasyon türüne göre destek ve direnç seviyelerinin tespit edilmesidir. Destek ve direnç seviyelerine bakarak ALIM yada SATIM pozisyonuna karar verilmelidir.

  • İşlem hacmi
  • Kırılım yönü
  • Formasyon hedefileri
  • Formasyon ölçümü

Bu dört madde teknik analistlerin olmazsa olmazlarıdır. Alım-satım işlemi yapmadan önce mutlaka bunlar incelenmeli ve bunlara göre karar verilmelidir.

Formasyonlar iki çeşittir. Bunlar; Dönüş formasyonları ve  Devam formasyonlarıdır.

Dönüş Formasyonları: Adından da anlaşılacağı gibi  tepeden dönüş de olabilir, dipten dönüş de olabilir. Yani yükselişte iken düşüşe geçileceğini, düşüşte iken yükselişe geçileceğini bildirir.

Devam formasyonları: Fiyatlar mevcut trendin yönünde ilerler. Ama o yönün tersinde kısa süreli hareketlenmeler olabilir (Yani düşüş trendinde iken kısa süreli yükselişlerin yaşanması gibi).

Formasyon Dersleri

Formasyonlar, öğrenmesi ve uygulaması zor yöntemlerdir. 25’e yakın formasyonun bulunduğu teknik analiz yöntemlerinde genellikle 5-6 formasyon öğretilir. Bu eğitim setinde neredeyse tüm formasyonlar ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Teorik anlatımdan sonra grafikler üzerinde pekiştirmeler yapılan formasyon dersleri sayesinde, formasyonları kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki; teknik analiz, bir kaç formasyon bir kaç indikatör ile yapılacak bir iş değildir. Teknik analizi yarım-az bilmek ile hiç bilmemek arasında bir fark yoktur. Dolayısıyla teknik analizi sıfırdan başlayarak tamamını öğrenmelisiniz.

Bunun için 9.5 saat süren 165 video ile bunu başarabilirsiniz. Eğitimimizi UDEMY platformu üzerinden satın alabilir, telefondan tabletten bilgisayardan her yerden internetinizden yemeden takip edebilirsiniz.

teknik-analizde-formasyonlar-ile-kazanmak

Bu yazımızda genel olarak formasyon nedir, formasyon dersleri, teknik analiz formasyonlar, borsa formasyonlar, formasyon ne işe yarar konularından bahsetmiş olduk.


2 yorum

Yusuf · 13 Temmuz 2018 08:52 tarihinde

Teknik Analiz Formasyon Derslerini İyi Kavranması Her Zaman Fayda Sağlayacaktır.

Muhammet Kaan Kaya · 13 Temmuz 2018 10:45 tarihinde

Formasyonları takip edip iyi öğrenmek bi nevi satrançta sonraki hamleyi tahmin ederek hamle yapmak gibi sanırım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir